stat4u

poniedziałek, 16 maja 2016

14 MAJA - DZIEŃ OPIEKUNA MEDYCZNEGODzień dobry wszystkim opiekunom medycznym !

....dziś nie będzie szkoleniowo, a informacyjnie.
 W sobotę,14 maja w Warszawie odbyła się I KONFERENCJA OPIEKUNÓW MEDYCZNYCH. Będzie to wydarzenie coroczne odbywające się właśnie tego dnia. Dlaczego akurat 14 maja- wyjaśnię w między czasie.
Konferencja została zorganizowana przez FUNDACJĘ OPIEKUN MEDYCZNY. COM.
Założycielami organizacji są :

Bartosz Mikołajczyk- Prezes Zarządu Fundacji
Krzysztof Tłoczek

i to właśnie dzięki nim mogliśmy wszyscy spotkać się , porozmawiać, uzyskać tak wiele cennych informacji.

Przybyli opiekunowie z różnych stron Polski.
  14 maja to szczególna data dla nas. Jest to DZIEŃ OPIEKUNA MEDYCZNEGO. Jest to również data rocznicy śmierci Mary Seacole, oddanej opiekunki rannych żołnierzy w Wojnie Krymskiej.
 14 maja 2013r.  powstał również  portal OPIEKUN MEDYCZNY. COM i mogliśmy przeczytać pierwszy wpis.
Na konferencji można było posłuchać wielu ciekawych prelekcji.

Bartosz Mikołajczyk poruszył tematy schematów i stereotypów z jakimi spotykamy się na co dzień w naszej pracy. Jest to bardzo ważna kwestia gdyż to właśnie my musimy obalać te opinie i nie dawać powodów by społeczeństwo i inni pracownicy tkwili w tych opiniach.
Rozmawialiśmy o powstających organizacjach poza rządowych. Obecnie w Polsce są dwie takie organizacje zalegalizowane:
Fundacja Opiekun Medyczny. com.pl - organizator konferencji oraz Polskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych z Wielkopolski, które kiedyś prężnie działało, a obecnie nic tam się nie dzieje i nikt nie przyjechał z tej organizacji. Rozmawialiśmy także o naszym powstającym Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Opiekunów Medycznych z siedzibą w Lublinie, które jest jeszcze w trakcie legalizacji.
Organizacje są potrzebne by zrzeszyć opiekunów, by wspierać się wzajemnie i organizować najróżniejsze szkolenia z czynności zawartych w naszych kompetencjach.

i tu była dyskusja na temat kursów i szkoleń.....

- NIE DAWAJCIE SIĘ DRODZY OPIEKUNOWIE WROBIĆ W ŻADNE SZKOLENIA, KTÓRE NIC NAM NIE DAJĄ POZA WYWALONYMI PIENIĘDZMI I PAPIEREM.

 - NIE DAWAJCIE SIĘ OSZUKIWAĆ, ŻE NP. WLEWY DOŻYLNE, ROBIENIE INIEKCJI ITP. TO KURSY DLA OPIEKUNÓW. MY NIE MAMY UPRAWNIEŃ DO WYKONYWANIA TAKICH CZYNNOŚCI I ZABIEGÓW !!!

NIE BĘDZIE TAKICH SYTUACJI JEŻELI BĘDZIEMY DOBRZE ZNAĆ ZAKRES NASZYCH OBOWIĄZKÓW I KOMPETENCJI PRAWNIE USTALONYCH.

NIE POZWÓLMY BY FIRMY SZKOLENIOWE WYKORZYSTYWAŁY NASZ EWENTUALNY BRAK WIEDZY W TYM TEMACIE, A JEŚLI NIE MACIE PEWNOŚCI WYSTARCZY NAPISAĆ DO BARTOSZA NA STRONIE OPIEKUN MEDYCZNY.COM.PL LUB DO MNIE. CHĘTNIE POMOŻEMY.

Kolejna interesująca sprawa to były statystyki za rok 2015, z którymi możecie zapoznać się na stronie w/w Fundacji.
Raport miał na celu sprawdzenie sytuacji zawodowej opiekunów medycznych w Polsce i naświetlić nam ogólne problemy.

DIETOPROFILAKTYKA - była to prelekcja przygotowana przez Renatę Cichocką. Poznaliśmy podstawy żywienia osób chorych w różnych schorzeniach, składniki pokarmowe wchodzące w reakcję z poszczególnymi lekami. Są to ważne kwestie. Pamiętajmy- NIE MAMY UPRAWNIEŃ DO PODAWANIA LEKÓW. Jednak jesteśmy obecni przy tym i możemy czuwać nad całą czynnością.

Komunikacja z pacjentami i współpracownikami. Ten temat jest dość ważny gdyż jak wiemy z życia codziennego niewłaściwe przekazywanie informacji często jest problemem.

Nasz zawód oparty jest na etyce. Tym zagadnieniem zajął się Krzysztof Tłoczek. Etyka zawodowa opiekuna medycznego oparta jest na kodeksie pielęgniarek. Nie mamy własnego jak na razie ale mam nadzieję, że razem stworzymy własny kodeks etyki zawodowej OM.
Rozmawialiśmy o osobowości opiekuna, o cechach jakie powinien mieć pod kontem fizycznym i psychicznym. Poznaliśmy różne przykładowe sytuacje , na którymi dyskutowaliśmy by zobaczyć jak byśmy się zachowali wobec pacjenta czy jego rodziny.

Konferencja przebiegała w bardzo przyjaznej atmosferze. Miło było poznać się w tzw. realu, podyskutować wspólnie o naszej pracy, zobaczyć naocznie, że nie jesteśmy sami w tym wszystkim i przekonać się, że RAZEM MOŻEMY WIELE ZYSKAĆ.

Kolejna konferencja odbędzie się za rok 14 maja w dniu naszego święta.
Tym czasem informuję, że na stronie opiekun medyczny.com.pl będzie można nabyć ROCZNIK OPIEKUNÓW MEDYCZNYCH gdzie znajdziecie materiały z konferencji, podstawy prawne oraz wiele cennych informacji.
Dziękuję wszystkim, którzy dojechali i uczestniczyli w tym wydarzeniu.
Dziękuję organizatorom  konferencji- w moim odczuciu bardzo udanej.

Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie i do zobaczenia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz