stat4u

niedziela, 5 lipca 2015

PIERWSZA POMOC- warto wiedzieć

zabiegi resuscytacyjne


PIERWSZA POMOC to proste natychmiastowe czynności wykonywane w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowotnego, przeprowadzane przez osobę znajdującą się w miejscu zdarzenia, z wykorzystaniem wyrobów medycznych, produktów leczniczych i wezwaniem służb medycznych.

UDZIELENIE PIERWSZEJ POMOCY POSZKODOWANEMU JEST OBOWIĄZKIEM KAZDEGO UCZESTNIKA, ŚWIADKA CZY SPRAWCY ZDARZENIA.
Akty prawne, w których zawarte są regulacje dotyczące zaniechania udzielenia pierwszej pomocy znajdują się w Ustawie z dnia 6 czerwca 19997 roku Kodeks Karny, Ustawie z dn, 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny i Ustawie z dn. 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń.

Czynności pierwszej pomocy

1. ocena wstępna poszkodowanego (ocenia podstawowych funkcji życiowych)
- ocena stanu świadomości
- ocena obecności prawidłowego oddechu
2. wezwanie służb ratunkowych
3. wstępne badanie urazowe poszkodowanego
4. likwidacja stanów bezpośredniego zagrożenia
5. szczegółowe badanie poszkodowanego
6. zaopatrzenie obrażeń ciała
7. ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej

Głównym celem tych czynności jest identyfikacja stanów bezpośredniego zagrożenia życia.
Ratownik myślący – ratownik bezpieczny



OCENA STANU ŚWIADOMOŚCI


 Powszechnie stosowaną metodą sprawdzenia przytomności (lub jej braku) jest kombinacja komendy głosowej oraz bodźca mechanicznego (dotyku). Komenda głosowa to nic innego jak wałkowane miliony razy: „Otwórz oczy, co ci jest?”. Rzecz jasna dobieramy formułkę pytań do odpowiedniej sytuacji i pamiętamy o zachowaniu odpowiednim oddaleniu. Na podstawie informacji uzyskanych w czasie wywiadu możemy zapobiegać następstwom urazu, eliminować rozwój obrażeń.

Na podstawie rozmowy możemy ocenić stan świadomości ofiary. Bełkotliwa mowa, „gadanie” od rzeczy są dla nas  sygnałem informującym o szoku, wstrząsie. Jeśli chodzi o dotyk... Trzeba uważać.  Najpopularniejszą metodą jest potrząsanie za barki. Jednak, jeśli doszło do urazu właśnie w tym miejscu to:

          - powodujemy niepotrzebne cierpienie poszkodowanego
        
 - W przykry dla nas sposób zostaniemy poinformowani o urazie. Tak więc uważajmy i nie trzęśmy ratowanymi, wystarczy poklepać po ramieniu, lekko uszczypnąć w płatek ucha i powtórzyć pytania.

Ocena czynności życiowych  (ABC) ABC to najłatwiejszy (bo najprostszy) schemat oceny funkcji życiowych.
 
Opiera się na 3 punktach:- A – Airways – drogi oddechowe- B – Breathing – oddech- C – Circulation – krążenie 
 A – Sprawdzamy drożność górnych dróg oddechowych. Otwierając usta, zaglądamy do wnętrza jamy ustnej w celu ustalenia czy znajdują się w niej ciała obce takie jak : pokarm, guma do żucia, wymiociny, krew, sztuczna szczęka czy inne substancje. Jeśli tak należy odchylić głowę w stronę przeciwną do naszej (nie chcemy mieć przecież obiadu poszkodowanego na spodniach?) i usunąć ciało obce z jamy ustnej. Warto przy tym pamiętać o zabezpieczeniu się przed zaciśnięciem zębów poszkodowanego na naszych palcach. Wkładanie przedmiotów między zęby nie ma sensu, gdyż utrudni nam to eliminację ciał obcych z górnych dróg oddechowych. Najlepszą metodą (subiektywnie) jest blokowanie żuchwy przy pomocy kciuka. Wciskamy palec w policzek poszkodowanego tak, aby znalazł się pomiędzy górną a dolną szczękę. Po zakończeniu oczyszczania jamy ustnej należy przystąpić do udrożnienia górnych dróg oddechowych po przez zastosowanie tzw. postawy węszącej. Mam nadzieję, że sama nazwa sugeruje jak wygląda i jak ją zastosować. Odstępstwem od tej metody jest podejrzenie uszkodzenia kręgosłupa na odcinku szyjnym. Należy wtedy zastosować rękoczyn Esmarcka. Polega on na nałożeniu zębów żuchwy na zęby szczęki.
 B – Przy sprawdzeniu oddechu należy zastosować kolejny schemat: widzę, słyszę, czuję.Widzę  ruchy klatki piersiowej świadczące o oddychaniu. Słyszę odgłos wydychanego i wdychanego powietrza. Czuję podmuchy wydychanego powietrza.
Klękamy przy poszkodowanym, pochylamy się nad nim, przybliżamy ucho do ust i nosa pacjenta. Sprawdzenie oddechu powinno trwać DOKŁADNIE 10 sek.
Dodatkowo możemy położyć rękę na klatce piersiowej pacjenta by wyczuć ruchy oddechowe. Jeśli stwierdzimy brak ww. czynności oddechowych mamy do czynienia z bezdechem. Jest to stan zagrożenia życia. Mamy wtedy ok. 4½ minuty by przywrócić oddech. Przystępujemy do RKO. Według najnowszych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) najważniejszą czynnością wykonywaną podczas resuscytacji krążeniowo – oddechowej są uciski klatki piersiowej. Oddechy u poszkodowanego powinny zostać wykonane jednak naszym głównym celem jest utrzymanie krążenia!
 
C – Brak krążenia jest równoznaczny z zatrzymaniem oddychania (ale brak oddechu nie jest równoznaczny z ustaniem krążenia – jednak bez oddechu krążenie szybko zanika). Stwierdzenie zatrzymania lub nie akcji serca możemy dokonać przy pomocy badania tętna na dużych tętnicach (na wysokości tzw. Jabłka Adama ok. 2 cm od niego w zagłębieniu)lub  tętnicy udowej – w pachwinach (u niemowląt, dzieci).  U osób nieprzytomnych nie dokonuje się pomiarów tętna na tętnicach obwodowych – nadgarstki czy stopy (możliwość wystąpienia centralizacji krążenia czego skutkiem może być stwierdzenie braku tętna w czasie badania). Gdy stwierdzamy brak oddechu u poszkodowanego natychmiast przystępujemy do Resuscytacji.      
Reanimacje ograniczoną wyłącznie do uciśnięć klatki piersiowej możesz prowadzić w następujących sytuacjach:
  • Jeżeli nie jesteś w stanie lub nie chcesz wykonywać oddechów ratowniczych, zastosuj uciśnięcia klatki piersiowej.
  • Jeżeli stosujesz wyłącznie uciśnięcia klatki piersiowej, wykonuj je bez przerwy, z częstotliwością 100 uciśnięć /min,
  • Przerwij swoje działanie w celu sprawdzenia stanu poszkodowanego tylko wtedy, jeżeli zacznie on prawidłowo oddychać. W innym przypadku nie przerywaj resuscytacji.
  Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości czy oddech jest prawidłowy, działaj tak, jakby był nieprawidłowy.

  Jeżeli oddech jest prawidłowy:
  • ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej,
  • wyślij kogoś lub sam udaj się po pomoc (wezwij pogotowie),
  • regularnie oceniaj oddech.


  Jeżeli oddech nie jest prawidłowy:
  • wyślij kogoś po pomoc, a jeżeli jesteś sam, zostaw poszkodowanego i wezwij pogotowie, wróć i rozpocznij uciskanie klatki piersiowej zgodnie z poniższym opisem:
º uklęknij obok poszkodowanego,
º ułóż nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej poszkodowanego,
º ułóż nadgarstek drugiej ręki na już położonym, º spleć palce obu dłoni i upewnij się, że nie będziesz wywierać nacisku na żebra poszkodowanego; nie uciskaj nadbrzusza ani dolnego końca mostka,
º pochyl się nad poszkodowanym, wyprostowane ramiona ustaw prostopadle do mostka i uciskaj na głębokość 4-5 cm,
º po każdym uciśnięciu zwolnij nacisk na klatkę piersiową, nie odrywając dłoni od mostka. Powtarzaj uciśnięcia z częstotliwością 100/min (nieco mniej niż 2 uciśnięcia/s),
º okres uciskania i zwalniania nacisku (relaksacji) mostka powinien być taki sam. Połącz uciskanie klatki piersiowej z oddechami ratowniczymi:
  • po wykonaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej udrożnij drogi oddechowe, odginając głowę i unosząc żuchwę,
  • zaciśnij skrzydełka nosa, używając palca wskazującego i kciuka ręki umieszczonej na czole poszkodowanego,
  • pozostaw usta delikatnie otwarte, jednocześnie utrzymując uniesienie żuchwy,
  • weź normalny wdech i obejmij szczelnie usta poszkodowanego swoimi ustami, upewniając się, że nie ma przecieku powietrza,
  • wdmuchuj powoli powietrze do ust poszkodowanego przez około 1 sekundę (tak jak przy normalnym oddychaniu), obserwując jednocześnie czy klatka piersiowa się unosi taki oddech ratowniczy jest efektywny,
  • utrzymując odgięcie głowy i uniesienie żuchwy, odsuń swoje usta od ust poszkodowanego i obserwuj czy podczas wydechu opada jego klatka piersiowa,
  • jeszcze raz nabierz powietrza i wdmuchnij do ust poszkodowanego, dążąc do wykonania dwóch skutecznych oddechów ratowniczych; następnie ponownie ułóż ręce w prawidłowej pozycji na mostku i wykonaj kolejnych 30 uciśnięć klatki piersiowej,
  • kontynuuj uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze w stosunku 30 : 2,
  • przerwij swoje działanie w celu sprawdzenia stanu poszkodowanego tylko wtedy, gdy zacznie on prawidłowo oddychać. W innym przypadku nie przerywaj resuscytacji. Jeżeli wykonany pierwszy oddech ratowniczy nie powoduje uniesienia się klatki piersiowej jak przy normalnym oddychaniu, wykonaj następujące czynności
  • sprawdź jamę ustną poszkodowanego i usuń widoczne ciała obce,
  • sprawdź, czy odgięcie głowy i uniesienie żuchwy są poprawnie wykonane,
  • wykonaj nie więcej niż 2 próby wentylacji za każdym razem, zanim podejmiesz ponownie uciskanie klatki piersiowej. Jeżeli na miejscu zdarzenia jest więcej niż jeden ratownik, ratownicy powinni się zmieniać podczas prowadzenia reanimacji co 1-2 minuty, aby zapobiec zmęczeniu. Należy zminimalizować przerwy w resuscytacji podczas zmian.
Kontynuuj resuscytację do czasu gdy:
  • przybędą wykwalifikowane służby medyczne i przejmą działania,
  • poszkodowany zacznie prawidłowo oddychać,
  • ulegniesz wyczerpaniu.




  





.

9 komentarzy:

  1. Świetnie, że na blogach pisze się o takich rzeczach! Ludzie powinni znać zasady pierwszej pomocy i wcielać je w życie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. i tak zbyt mało pokazuje się ważność pierwszej pomocy. Uważam, że nawet dzieci w szkołach podstawowych powinny się już zacząć uczyć prawidłowych zachowań i wiedzieć co robić

      Usuń
  2. Wiadomości o pierwszej pomocy każdy powinien mieć w małym paluszku, bo nigdy nie wiemy co może się przydarzyć nam bądź ludziom w pobliżu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny wpis. Będę na pewno tu częściej.

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dzięki temu wpisowi wiele można się dowiedzieć. Dobrze, że ludzie poruszają tak ważną tematykę.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dobrze jest znać pierwszą pomoc i w razie potrzeby komuś pomóc.

    OdpowiedzUsuń
  7. Myślałem że dla każdego jest 30 uciśnięć.

    OdpowiedzUsuń